09.11.2014 – REPREZENTACE MUŽI 15S

Češi porazili Maltu 27:13 a vedou svou divizi


Čeští ragbisté zvítězili i ve druhém utkání nového cyklu Evropského pohár národu, když porazili na hřišti Tatry Smíchov Maltu 27:13. Češi bez porážky vedou divizi 2A. Ve svém čtyřicátém utkání za národní tým se rozloučil s reprezentační kariérou dlouholetý kapitán Roman Šuster.

Češi vstoupili do druhého duelu divize 2A výrazně koncentrovanější než před týdnem ve Švýcarsku, kde prohrávali v první půli už 0:14. Proti Maltě od začátku zápasu dominovali a bylo jen otázkou času, kdy převahu vyjádří body.

To se začalo dařit po 20 minutách. První tři body zaznamenal trestným kopem Petr Čížek. Po půlhodině hry položil první pětku Čechů i zápasu Aleš Stejskal, který „proboural" vše, co mu stálo v cestě. O pět minut později bodoval Marek Loutocký, který tak navázal na svůj výkon ze Švýcarska, kde položil tři pětky. Poločasové skóre 15:0 uzavřel kopem po pětce opět Čížek.

Týmu polsko-francouzského trenéra Tomasze Putry se podařil vstup do druhého poločasu. Už po 90 sekundách přidal Martin Sadílek další pětku. Tu, po které si Češi připsali plusový bod, položil po hodině hry opět Loutocký, když mu výrazně pomohla skvělá práce mlýnu.

Malťané v posledních dvaceti minutách jen korigovali skóre na konečných 27:13.

„Jsem rád, že jsme i toto utkání zvládli a především, že máme po dvou zápasech plný počet deseti bodů," uvedl po utkání trenér Tomasz Putra a doplnil: „Musím ocenit, jak hráči do utkání vstoupili. Byli od začátku koncentrovaní, nechtěli opakovat nepříjemnost z Polska, kdy museli proti nejtěžšímu soupeři ze skupiny otáčet skóre. Dnes jsme byli lepší a nebojím se říct, že jsme splnili povinnost a bylo to snad i snazší, než jsme čekali."

Ovace ve stoje si při svém posledním utkání za reprezentaci užil s jedničkou hrající Roman Šuster, jenž neskrýval dojetí. „Takové loučení jsem si vůbec nedokázal představit. Zápas jsem si užil a ty emoce na konci mé kariéry jsou neopakovatelné a dojímající," poznamenal Šuster, který díky spoluhráčům několikrát letěl jako poděkování do vzduchu.

Současný kapitán a vůdce týmu Robert Voves po dvou utkáních divize 2A vidí stále reálnější návrat do vyšší divize 1B. „Dobře jsme vykročili a teď už musíme jen pokračovat za naším cílem. Jak jsem viděl naši hru, ale také soupeře, je náš cíl v podobě postupu dosažitelný. Naše výkonnost je vyšší než našich soupeřů," řekl Robert Voves.

Evropský pohár národů v ragby mužů, divize 2A

Česko – Malta 27:13 (15:0)


Body Česka: Loutocký 10, Čížek, Stejskal, Sadílek po 5, Vokrouhlík 2.

Body Malty: O'Brian 8, R. Holloway 5.

Rozhodčí: Duarte (Portug.) – daSilva (Malta), Oczadlý (ČR). Diváci: 600.

Sestava Česka: 1. Šuster, 2. Kutil, 3. Šťastný, 4. Wognitsch, 5. Voves, 6. Maňák, 7. Havel, 8. Loutocký, 9. Syrový, 10. Vokrouhlík, 11. Kolář, 12. Stejskal, 13. Sulamanidze, 14. Sadílek, 15. Čížek. Střídali: Havlíček, Caldaroni, Hruška, Kůrka, Školař, Goldstein. Trenér: Tomasz Putra.

Program národního týmu

11. dubna 2015: Chorvatsko – Česko

25. dubna 2015: Česko – Izrael


Vít Chalupa